Home / False Creek Fuels Store / TORRID S/S 30 Gallon 120V/1500W MVS 30 IX Marine Water Heater – MVS30IX120/1500
TORRID S/S 30 Gallon 120V/1500W MVS 30 IX Marine Water Heater – MVS30IX120/1500
Ships/Pickup in 1–2 Days
SKU TOR-MVS30IX120/1500 Categories , , Brand:
Description
TORRID SS 30G 120V 1500W MVS 30 IX Marine Water Heater – MVS30IX120/1500.
  • Foam insulated for excellent R-value and efficiency.
  • Magnesium anodes to prevent galvanic corrosion inside the tank.
  • Adjustable thermostats.
  • Temperature and pressure relief valves, pressure relief at 100 psi and temperature relief at 210 F(98.9 C) – USCG approved.
  • 304 Stainless Steel outer jacket.
  • Available in 120V 1500W, 120V 2000W, 240V 1500W, 240V 2000W, 240V 3000W or 240V 4000W.
  • UL Listed parts.
  • Ignition protected.
  • 5-year warranty.
  • Replacement parts available.
Additional information
Weight64 kg
Dimensions86.8 × 61 × 61 cm
Country of Origin
US
HS Code
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TORRID S/S 30 Gallon 120V/1500W MVS 30 IX Marine Water Heater – MVS30IX120/1500”